Papírová zeď 1989–2019

Jedním z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce v Hradci Králové byla bezesporu spontánní stavba zdi z papírových krabic na tehdejším Gottwaldově, dnešním Ulrichově náměstí. Její stavba započala 12. prosince 1989 a měla od sebe symbolicky oddělit komunistickou moc reprezentovanou sídlem OV KSČ ve Steinského paláci a okresní národní výbor a bezpečnostní orgány na protější straně náměstí. Krabice byly popsány požadavky a výzvami demonstrujících, vtipnými hesly a různými hláškami.

U letošního 30. výročí od listopadových událostí v roce 1989 tuto jedinečnou protestní akci v Hradci Králové společně zrekonstruujeme a vy nám k tomu můžete pomoct. Máte doma papírovou krabici? Popište nebo ji polepte dobovými hesly, připojte svůj vzkaz či vzpomínku nebo názor a doneste krabici ve dnech 11.–19. listopadu 2019 na Ulrichovo náměstí, kde papírová zeď znovu vyroste.

Hlavní program u příležitosti odhalení rekonstrukce stavby papírové zdi na vás čeká v neděli 17. listopadu od 14 do 17 hodin. Organizátory akce jsou Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Univerzita Hradec Králové a Impuls Hradec Králové.

O hudební program se postarají žáci Václava Klecandra ze základní umělecké školy Kostelec nad Orlicí a legendární podzemní orchestr Bílé světlo.

Skupina vznikla v roce 1973 kolem bubeníka Pavla Zemana, zpěváka a flétnisty Jiřího Fryče a kytaristy Vladimíra Kroula, jejím vrcholem bylo o tři roky později vystoupení na legendárním Festivalu II. kultury v Bojanovicích. Právě po téhle akci a následných policejních represích se Bílé světlo stáhlo už jen k neveřejným bytovým produkcím.

Facebook události

Dáme impuls vaší tvorbě!

 

Žijeme uměním a pečujeme o rozvoj začínajících tvůrců. Objevujte s námi kreativní svět a probuďte své kulturní smysly na akcích, které pořádáme už téměř 30 let.