Cinema Open 2020

Známe vítěze 11. ročníku festivalu Cinema Open

11. ročník filmového festivalu Cinema Open se uskutečnil o víkendu 13. – 15. listopadu a již zná své vítěze. Přihlásilo se 26 soutěžních filmů, z nichž nebyly uveřejněny 4 kvůli plánované premiéře v kině. Vzhledem k situaci a vládním nařízením se festival přesunul do online prostoru.

Od pátku do sobotní půlnoci bylo možné shlédnout přihlášené filmy prostřednictvím youtube platformy. Porota ve složení tří žen, Evy Toulové, Terezy Štěpánkové a Alexandry Škampové vybrala vítěze v několika kategoriích. Všem tvůrcům také zašle zpětnou vazbu a nabídku konzultace.

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ ONLINE

HRANÉ FILMY
Vítězem v kategorii Hrané filmy
se stal celovečerní film, v Česku žijícího amerického multimediálního umělce Miky Johnsona, nazvaném Confessions of a Box Man. Film je inspirován literárním dílem The Box Man Japonského spisovatele Kobo Abe. Ve filmu se frustrovaný novinář snaží porozumět skupině mužů, kteří se izolují od společnosti v kartonových krabicích. Novinář odhalí příběh, který ho buď osvobodí, nebo zničí. Mimochodem se jedná o první díl trilogie, tak se máme na co těšit!

„Experimentální pojetí inspirované „novou vlnou“ činí ze snímku jeden z nejlepších počinů tohoto festivalu“.  – Eva Toulová

Druhé místo v kategorii hraného filmu si odnesl Martin Doležal s intenzivním válečným filmem Poslední rána. Autor sám film představuje velmi stručně, ale výstižně: “Strach neodpouští.” Martin vystudoval ekonomii na ČZU Praha, v současnosti pracuje jako interní auditor. Režisér a hlavní tvůrčí síla spolku Taranis Film, dlouholetý fimový amatér a nezávislý filmař. K filmu se dostal ve svých 16ti letech s první analogovou kamerou.

“Velice povedené psychologické drama na válečném poli.”  – Tereza Štěpánková

DOKUMENTÁRNÍ FILMY
Vítěze v kategorii dokumentárního filmu porotkyně vybraly film Beskydská sedmička od českého režiséra Radima Grzybeka. Dokument o outdoorovém fenoménu zachycující nejen jeho vznik a současnost, ale hlavně jeho smysl pro člověka, jako takového.

„Spojení závodu a terapeutických dílen je třešničkou na dortu. Velmi povedené!“ – Tereza Štěpánková

Druhé místo si vysloužil Josef Dvořák za dokument Pastvina, který zachycuje první kroky nově vzniklé komunitní zahrady Pastvina na okraji Prahy ve Vinoři. Autor se od středoškolských studií věnuje focení a natáčení. V září 2020 úspěšně dokončil magisterské studium oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě. Většinu času se věnuje rodině a pohybuje se na volné noze.

 “Velmi zajímavé téma, které je plnohodnotně zachycené.“ – Eva Toulová

STUDENTSKÉ FILMY
Vítězem v kategorii studentského filmu byl porotou vybrán film Vyhnání od Vojtěcha Konečného. Film zachycuje atmosféru Sudet, na jaře 1946. Z lesa se vynořil neznámý muž, který se uchýlil do nedaleké horské chaty.

Velmi silný film – stále palčivé téma.  – Tereza Štěpánková

Druhé místo a také již další ocenění festivalu, si od poroty odesl Radim Grzybek s filmem Pytlácká noc. Ve filmu vášnivého myslivce Standu trápí, že celou loveckou sezónu nic neulovil. Touha po úlovku ho zaslepuje natolik, že zapomene na narozeninovou oslavu vlastního syna, která se koná v den posledního lovu sezóny…

“Krásný film.” -Tereza Štěpánková

JINÁ AV DÍLA
Vítězem v kategorii jiná AV díla je Zdeněk Picpauer se snímkem Léta dozrávání. Dílo je koncipováno jako malé poděkování a pocta panu Jiřímu Suchému a panu Jiřímu Šlitrovi za jejich krásnou hudbu a texty. Zdeněk Picpauer, se stal nejenom měsíčním výhercem ve světové soutěži CEWE Photo Award 2021, ale tento rok obdržel také 1. cenu v kategorii videoklip v celostátním finále soutěže České Vize.

“Velmi sympatické dílo.” – Tereza Štěpánková

Druhé místo se dostalo tvůrcům Ondřejovi Maclovi a Ondřejovi Martincovi s jejich videoartovým projektem Chapadlo. Událost ztráty v rodině vede vypravěče k práci s lidmi s mentálním onemocněním, až se nakonec sám stane nemocným.

Ondřej MACL je sociální pracovník, autorský herec a literát. Profesní dramatický oblouk Ondřeje Martince: filmová režie, Zimní noclehárna pro bezdomovce, Azylový dům pro matky s dětmi, Nízkoprahový klub pro mládež a zpět filmová režie.

Nápadité záběry zanechávají opravdu umělecký dojem. – Eva Toulová

Vítězové obdrží poukaz na využití našeho filmového studia vč. technické pomoci. Druhým v pořadí nabízíme konzultace s členkou poroty a režisérkou Terezou Štěpánkovou.

Ačkoli musela být značná část doprovodného programu zrušena, byl pro zájemce připraven online workshop Stop Motion animace, který připravili hradečtí tvůrci Aneta Kohoutová a Šimon Macek z projektu Filmoviště.

Abychom alespoň trochu umožnili osobně interagovat s filmovým uměním, využili jsme výlohy Galerie za Galerií v Tomkově ulici (zadní vchod Galerie moderního umění HK), kde jsme promítali videoatovou tvorbu Ondřeje Macla ve spolupráci s Ondřejem Martincem.

 

Dáme impuls vaší tvorbě!

 

Žijeme uměním a pečujeme o rozvoj začínajících tvůrců. Objevujte s námi kreativní svět a probuďte své kulturní smysly na akcích, které pořádáme už téměř 30 let.