Program

Kdy: 13.-14. listopadu 2020 od 15 hodin
Kde: Online

11. ročník filmového festivalu Cinema Open se přesouvá do online prostoru. Od pátku 13. listopadu do půlnoci 14. listopadu se budou moci diváci alespoň připojit prostřednictvím svých monitorů a sledovat výběr filmů, které se jednak přihlásily, a jednak mohly být i přes opatření vlády dokončeny. Ne všechny filmy budeme moci zveřejnit, některé čekají na svou premiéru v kině atp.


Přihlásilo se 26 snímků. 
Autoři ani diváci nebudou ochuzeni o soutěžní část přehlídky. Trojice porotkyň, tří českých filmařek, online ohodnotila a vybrala v každé kategorii 1. a 2. místo. Slavnostní vyhlášení proběhne v neděli 15. listopadu. Jeho záznam uveřejníme na webu i na našich sociálních sítích. Vítězové obdrží poukaz na využití našeho filmového studia vč. technické pomoci. Druzí v pořadí získají konzultace k vlastní tvorbě s členkou poroty a filmovou režisérkou Terezou Štěpánkovou.

Ačkoli musela být značná část doprovodného programu zrušena, bude pro návštěvníky připraven online workshop Stop Motion animace, který připravili hradečtí tvůrci Aneta Kohoutová a Šimon Macek z projektu Filmoviště. Přihlášeným na kurz v sobotu ve 12 h rozešleme mail s odkazem.

Abychom alespoň trochu umožnili osobně interagovat s filmovým uměním, využijeme výlohy Galerie za Galerií v Tomkově ulici (zadní vchod Galerie moderního umění HK), kde poběží v pátek od 16 do 20 h videoartová tvorba Ondřeje Macla ve spolupráci s Ondřejem Martincem. Tu pak mohou případní kolemjdoucí zhlédnout přímo z ulice. V sobotu ji bude možné zhlédnout od 10 -19 h a v neděli od 10 do 19 h.

Filmy k přehrání (odkaz bude aktivní po dobu festivalu od 13.11- 15:00 do 14.11. 00:00)
Všechny trailery najdete na našem Youtube

FILMY

ZAHÁJENÍ
Josef Burant:
Projekt
Hraný film, 27:17
Anotace: Alex má úžasný nápad. Vojta s Matějem ho umí vyvinout a Lucie uvést do života. Co vše lze vytvořit v malé domácí laboratoři? Sledujte příběh čtyř přátel, kteří pracují na něčem neobyčejném a dosud neobjeveném. Jak mohou ambice a ješitnost jedince ovlivnit úsudek celé skupiny? A co na to podvědomí?

Jan Kočí: O kouzelné lahvi
Hraný film
Anotace: Jednoho dne najde paní Boušková na zahradě starou lahev. Když ji odšpuntuje, zjeví se džin, který plní dobrým lidem přání. Z paní Bouškové se tak ze dne na den stane milionářka. Všichni obyvatelé jsou udiveni. Tato událost neujde ani závistivé sousedce Hamanové. Ta nakonec zjistí, jak se věci mají a společně se svým synkem Kájou se rozhodnou lahve zmocnit.

Vojtěch Koukal: Vize
Hraný film, 23:30
Anotace: Děj filmu se odehrává ve vesnici Jarov, kde začne jednoho pochmurného dne řádit sériový vrah, jenž si za své oběti vybírá studenty místního gymnázia. K případu jsou přivoláni dva brněnští specialisté na sériové vrahy major Lubomír Normen (Vojtěch Koukal) a major Karel Novák (Matyáš Hrouzek). Čím blíže vrahovi jsou, tím více poodhalují znepokojivou až nadpřirozenou část případu… Pachatel je totiž velice záhadný a na první pohled se může zdát, že se jedná pouze o krvavou vendetu jednoho z místních studentů nebo možná jedné z místních studentek?

Josef Dvořák: Autismus jako dar
Dokumentární film, 2:10
Anotace: Dokument Autismus jako dar je citlivou výpovědí rodičů devítiletého autisty Ángela. Na jeho „postižení“ či „zvláštnost“ se dívají z jiného úhlu pohledu než většina společnosti, je to pro ně dar. Příležitost k sebepoznávání a sebevzdělávání se. Ángel je jejich inspirací a velikým učitelem. Do jejich domu chodí řada dobrovolníků, aby v herně pracovali s Ángelem podle principů Son Rise Programu. Je to metoda, která v Česku není tolik známá a rozšířená. Jejím cílem není vtáhnout autistu do světa našeho, nýbrž sdílet svět jeho. Zatímco dobrovolníci se dostávají do tajů Ángelova autistického světa, Ángel pomalu otevírá bránu a vstupuje do toho našeho. Všichni se přitom shodují v tom, že Ángel má jakýsi šestý smysl, kterým odhaluje vnitřní zranění každého, kdo s ním pracuje. Můžeme si klást otázku, kdo je tady vlastně ten postižený a kdo je dobrovolník? Kdo pomáhá komu? Je to Ángel, nebo osoba, která je s ním v herně?

Josef Dvořák: Pastvina
Dokumentární film, 13:10
Anotace: Zdědil pozemek, který byl léta neudržovaný a zarostlý náletovými dřevinami. Nejdříve tam pustili koně, kteří vše spásaly. Druhým rokem zde parta nadšenců vystavěla záhony a pozvala další zájemce ke společnému zahradničení a dloubání se v hlíně. Pro lidi, kteří bydlí v bytech, nemají zahrádku či jejich balkóny jsou přeplněné květináči, je toto skvělá příležitost, jak si vypěstovat vlastní bio zeleninu. A jako bonus pro všechny je společné setkávání, sdílení a trávení času. Podívejte se na první kroky nově vzniklé komunitní zahrady Pastvina na okraji Prahy ve Vinoři.

Josef Dvořák: Zima sliny vypila
Dokumentární film, 8:35
Anotace: Ángel je autistický klučina, kterého jsem poznal skrze mojí ženu, která u jejich rodiny dobrovolničila. S Ángelem se znám, jsme si blízcí, moje přítomnost s kamerou mu nevadí. I když, aby tady ta symbióza fungovala, je potřeba se nejdříve dostat do jeho světa, kde platí jeho pravidla. Vše dělat s nadšením, entusiasmem a důležitý je oční kontakt. Pomocí kamery jsem se pokusil zprostředkovat odpoledne s ním.

Stanislav Domanský: Snění
Jiné audiovizuální dílo, 4:55
Anotace: Artový snímek o souznění duše s přírodou.

Vojtěch Konečný: Vyhnání
Hraný film, 10:18
Anotace: Sudety, jaro 1946. Z lesa se noří neznámý muž, který se uchýlí do nedaleké horské chaty. Dotyčný zjišťuje, že dům je již zabydlený, a obyvatelé chaty si uvědomují, že neznámý zde není zcela cizincem.

Martin Doležal: Ve víně je pravda (nebude ve veřejném programu)
Hraný film
Anotace: Alois pozval na hody kamarády do sklípku. Fanouš, Toncek a Jožka se o něco zdrželi. Lehce komediální kraťas z moravského sklípku.

Martin Doležal: Poslední rána
Hraný film
Anotace: Strach neodpouští. Na dohled od bojiště raněný voják čelí následkům svých činů. Krátký výpravný film z produkce Taranis Film.

Jan Vačlena: S úctou, Karle (nebude ve veřejném programu)
Dokumentární film, 17:54
Anotace: Karel Kobosil byl můj velký kamarád. Byl vynikající designer, velký člověk.

David Stejskal: 90/60/90
Dokumentární film, 10:42
Anotace: Tři bývalé modelky, tři zkušenosti z „fashion“ světa, jehož součástí je enormní tlak, deziluze, ale i nalezení sama sebe.

Jonáš Urbánek: Indians on Wheels
Animovaný film, 5:15
Anotace: Animovaný paradokument o indiánském kmeni s atypickou zálibou.

Marina Komárková: Straight Record
Dokumentární film, 14:00
Anotace: Dokumentární film s prvky animace o třech lidech, kteří se rozhodli překročit horizont svého dosavadního života. Každý z nich jde vlastní cestou k duchovnímu naplnění se.

Petr Vaněk: Vítěz
Hraný film, 13:12
Anotace: Kafkovsky laděný příběh mladého muže.

Tadeáš Motejlek: Bomba, vole!
Hraný film, 12:07
Anotace: Konverzační komedie o jednom aprílovém nedorozumění.

Lukáš Rybka: Kryty (nebude ve veřejném programu)
Dokumentární film, 23:11
Anotace: Každý den se po nich procházíme, žijeme vedle nich, pracujeme nad nimi, téměř dennodenně jsme v jejich blízkosti, ale skoro nikdo o nich nic neví. Jsou skryté pod ulicemi měst, domy a parky. Přitom jsou to místa, která nás měla chránit před nebezpečím. Dokument bude postupně odkrývat známá místa v Hradci Králové, která ukrývají podzemní tajemství, o kterých málokdo ví. Kryty civilní obrany měly za studené války sloužit jako útočiště pro naše občany v případě nebezpečí jaderného útoku. Po roce 1989 a po pádu Sovětského svazu ztratily svůj význam. Dnes postupně chátrají, některé jsou v dezolátním stavu, jiné, díky kompletnímu znepřístupnění, zůstaly nedotčené, úplně zastavené v čase. Film nabídne nahlédnutí do těchto skvostů a tím pádem možnost nahlédnutí zpět v čase do let před rokem 1989.

TriBioP: Chapadlo
Jiné audiovizuální dílo, 3:31 (bude promítáno i v Galerii za Galerií po dobu festivalu)
Anotace: Adaptace básnické vize z rukopisu Ondřeje Macla o nočních směnách v chráněném bydlení. Motiv chobotnice v textu odkazuje ke ztracenému bratrovi, „omotaném trny hadiček“, „nositeli života neslučitelného s lidským životem“. Událost ztráty v rodině vede vypravěče k práci s lidmi s mentálním onemocněním, až se nakonec sám stane nemocným. Snímek vznikl na popud varšavského festivalu Spoke’N’Word 2020.

Ondřej Martinec: Miluji svoji babičku víc než mladé dívky 
Jiné audiovizuální dílo, 4:11 (bude promítáno i v Galerii za Galerií po dobu festivalu)
Anotace: Hravá adaptace úryvků ze stejnojmenné knižní koláže o vztahu s babičkou, zpestřená rytmem slovenského tanga a zasazená do kulis bájného Vyšehradu. Knížka Ondřeje Macla obdržela Cenu Jiřího Ortena 2018 a autor byl letos pozván na festival Spoke’N’Word do Varšavy, kam nakonec neodjel, nicméně díky ochotě a nasazení režiséra Ondřeje Martince za sebe poslal video.

Radovan Klučka: Malé PostApo
Dokumentární film, 38:00
Anotace: Postapokalyptický crazy detektivní dokument. Během jediné noci zmizelo z prosperujícího města na okraji Pustiny 492 obyvatel z 500. O deset let později na místo přijíždějí dokumentaristé a snaží se vypátrat co se tenkrát stalo. Rozjedou tak nebezpečnou partii, která zasahuje do nejvyšších politických kruhů, otevírá staré rány a hlavně roztáčí spirálu nekonečné lidské blbosti…

Radim Grzybek: Pytlácká noc
Hraný film, 13:23
Anotace: Vášnivého myslivce Standu trápí, že celou loveckou sezónu nic neulovil. Touha po úlovku ho zaslepuje natolik, že zapomene na narozeninovou oslavu vlastního syna, která se koná v den posledního lovu sezóny. Co se ale stane ve chvíli, kdy na oslavu, kam je Standa donucen jít manželkou, dorazí nový nápadník jejich dcery?

Radim Grzybek: Beskydská sedmička: 95 kilometrů, které ti změní život (nebude ve veřejném programu)
Dokumentární film, 52:00
Anotace: „95 kilometrů, které ti změní život“ – tak zní krédo nejextrémnějšího horského maratonu v České republice. Je to jen fráze a nebo se za tím skrývá mnohem více? Dokument o outdoorovém fenoménu zachycující nejen jeho vznik a současnost, ale hlavně jeho smysl pro člověka, jako takového.

Filip Zangi: Richard
Dokumentární film, 13:21
Anotace: Richard není obyčejný člověk. Je to člověk, který se rozhodl dělat lidi šťastnými. Nedělá to však úplně běžnými způsoby.

Mika Johnson: Confessions of a Box Man
Hraný film, 1:23:53
Anotace: When a frustrated journalist seeks to understand a group of men who leave society behind for life inside a cardboard box, he uncovers a story that will either set him free or destroy him.

Zdeněk Picpauer: Léta dozrávání
Jiné audiovizuální dílo, 4:31
Anotace: Malé poděkování a pocta panu Jiřímu Suchému a panu Jiřímu Šlitrovi za jejich krásnou hudbu a texty.

Andrey Bortnik: Take The Money
Hraný film, 17 min
Anotace: Osud servírky, která je na pokraji smrti, padá do rukou šéfa, který ji před pár dny znásilnil.

Více o tvůrcích se dozvíte na našem FB

Seznam filmů se souhlasem k veřejnému promítání

Dáme impuls vaší tvorbě!

 

Žijeme uměním a pečujeme o rozvoj začínajících tvůrců. Objevujte s námi kreativní svět a probuďte své kulturní smysly na akcích, které pořádáme už téměř 30 let.