Domovská stránka > Divadlo > Sdružení VSVD > Cenění divadelníků 2017

Cenění divadelníků 2017

DIVADLO DRAK OBSADILI VÝCHODOČEŠTÍ DIVADELNÍCI. SLAVNOSTNÍ CENĚNÍ UŽ PO DVACÁTÉ.DS Vrchlický Jaroměř se letos s inscenací Rok na vsi dostal až na Jirásk...

 

V sobotu 11. listopadu se po roce opět v Divadle Drak slavilo. Na 150 východočeských ochotníků si přišlo pro své ocenění z jarních postupových přehlídek. Jejich úroveň připomněli členové lektorských sborů. Slavnostní odpoledne doplnil písničkář Petr Matyáš Cibulka se svým Bandem. Akci uzavřelo inspirativní divadelní představení (Ne)chtěná útěcha v podání DS Diverzanti.

 

Většina divadelních přehlídek v republice končí vyhlášením výsledků a předáním diplomů přímo na místě. To se ale netýká přehlídek, které pořádá Volné sdružení východočeských divadelníků společně s Impulsem Hradec Králové. V tomto případě se na okamžiky slávy a srdečné gratulace čeká až do podzimu. Má to svůj důvod.

„Často se mě organizátoři přehlídek z jiných krajů ptají, proč to neodbydeme bezprostředně po přehlídce narychlo vytištěným diplomem a přípitkem přímo na místě. Odpovídám, že se setkáváme rádi. Nejen z důvodů, že si ocenění připomenou své úspěchy, ale také proto, abychom si vyslechli, jak se našim kolegům nejen z východních Čech dařilo na ostatních přehlídkách, vyslechli si hodnocení lektorského sboru a načerpali tak inspiraci a hnací motor do další divadelní práce. A pak je to velký prostor, kdy si můžeme popovídat o běžném životě našich souborů. Právě to sdílení je pro nás nejcennější,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Fikejzová Prouzová.

 

Letos bylo k oslavám o důvod navíc. K setkání totiž došlo už po dvacáté. Většinou se tak dělo právě v Divadle Drak. V letech 1999 až 2010 se Cenění na pár let sice přestěhovalo do královehradeckého Divadla Jesličky, ale z kapacitních důvodů se do Draku vrátilo. Tentokrát se sešlo tolik lidí, že předseda VSVD Josef Jan Kopecký poznamenal, že příště se snad bude muset pronajmout Klicperovo divadlo.

 

V roce 2017 Impuls společně s Volným sdružením východočeských divadelníků tradičně připravili pět postupových přehlídek. Čtyři s postupem na celostátní přehlídky v režii NIPOS/ARTAMA z pověření Ministerstva kultury České republiky. A přehlídku Miletínské divadelní jaro, která je postupová na Krakonošův podzim, vyhlašovaný SČDO.

Na těchto přehlídkách bylo k vidění 53 představení, na kterých se podílelo 576 divadelníků. Vedle toho na krajských přehlídkách dětských recitátorů a Wolkrův Prostějov vystoupilo rovných 114 recitátorů, v pěti okresních postupových kolech 525 recitátorů. Celkem tedy 1101 účastníků slovesných přehlídek.

Na slavnostním setkání divadelníků se také rozdaly ceny spřátelených přehlídek Dospělí dětem v Havlíčkově Brodě a Orlická maska v Ústí nad Orlicí.

 Josef Jan Kopecký přebírá cenu za svůj herecký výkon na přehlídce Orlick...Jarka Holasová přebírá jedno z mnoha ocenění z rukou porotkyně Niny Malí...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak už bylo výše zmíněno, předávání cen doplnil hudební a divadelní program. O muziku se postaral mladý Band složený z hudebníků ve věku 17, 18 a 19 let v čele s Petrem Matyášem Cibulkou, který je členem královéhradeckého Divadla Jesličky Josefa Tejkla. Svojí energií a provedením autorské tvorby rozhodně publikum zaujali. Po produkce se objevila nejen nabídka na koncert, ale i žádost o zaslání textů písní.

 

Úspěch měl i soubor DS Diverzanti. Inscenace (Ne)chtěná útěcha byla silná nejen svým tématem. Jednalo se o sugestivní dokumentární drama o tabuizovaném tématu japonských utěšitelek v době 2. sv. války. Velice působivé bylo i samotné pojetí a režijní ztvárnění, přestože autorka textu a režisérka Kateřina Volánková použila jednoduché a v podstatě úsporné prostředky. Přívlastek inspirativní si představení rozhodně zasloužilo.

 

Ceny jsou tedy rozdány a soubory už pomalu a jistě začínají vyplňovat přihlášky krajských postupových přehlídek pro rok 2018. Jak se tedy mezi divadelníky říká: „Zlomte vaz“!

Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové