Český videosalon horní banner
Domovská stránka > Film > Český videosalon - krajské kolo > Český videosalon vyhrál tvůrce z Rychnova nad Kněžnou

Český videosalon vyhrál tvůrce z Rychnova nad Kněžnou

Český videosalon vyhrál tvůrce z Rychnova nad Kněžnou.

Krajská filmová soutěž Český videosalon 201426Krajská soutěž neprofesionální filmové tvorby za Královéhradecký kraj se konala poslední dubnový víkend v příjemném prostředí Knihovny města Hradec Králové.Celkem se do soutěže přihlásilo 39 autorů s 53 filmy. Někteří tvůrci představili snímků hned několik.Sváděl se boj o sady medailí a postup do celostátní soutěže v jedné z těchto kategorií: dokument,reportáže a publicistika, hrané snímky, animované snímky a videoklipy. Udělovala se i cena diváků.Program byl velmi nabitý.Během pátečního odpoledne se 23 snímků představilo ve dvou blocích po 90 minutách.Po nich následoval rozborový seminář, kde pětičlenná porota složená z pedagoga FAMU a režiséra Rudolfa Adlera, dramaturga České televize Martina Štolla, mistra střihu Jana Pemla, kameramana Jana Vlnase a filmové metodičky Jarmily Šlaisové Krajská filmová soutěž Český videosalon 201433hodnotila shlédnuté snímky. Pozitivní byla otevřenost s jakou chválila nebo kritizovala promítaná díla a autoři se k tomu mohli vyjádřit.Sobotního dopoledne dalo prostor dalším dvěma filmovým blokům obsahujícím 17 snímků a odpoledne filmová projekce končila posledními 13 projekty. Pak opět následoval seminář a vyhlášení vítězů.Vítězem v kategorie hraný snímek se stal velmi talentovaný mladý tvůrce Šimon Štefanides z Rychnova nad Kněžnou se snímkem „Dva v jednom“.V téže kategorii získal ještě čestné uznání za film „Praotec Čech“.Navíc získal i Cenu hejtmana Královohradeckého kraje za soutěžní kolekci filmů.Další cenu do Rychnova přivezl zkušený tvůrce Jaroslav Doleček za snímek „Dežaví po česku“, který dostal nejen cenu diváků ale i čestné uznání v kategorii videoklipů.Třetí Rychnovský tvůrce Jaromír Schejbal získal 3.místo v kategorii Reportáž a publicistika za snímek „ Began se vrací“.Celou soutěž zorganizoval Impuls Hradec Králové-Centrum podpory uměleckých aktivit, kde je hybnou silou pan Ondřej Krejcar.

Mladému vítězi jsem samozřejmě položila několik otázek.

Kdy jste se dostal k natáčení filmů a kdo vás k nim přivedl?

K natáčení jsem se dostal asi v 11 letech, kdy jsem si hrozně moc přát kameru, chtěl jsem si s tím hrát, protože mě to hrozně bavilo.Co mě nebavilo bylo třeba natáčet dovolený.A první hraný film jsem začal dělat když mi bylo 14 let.Mě snad k tomu ani nikdo nepřivedl, protože jsem se vždycky rád díval na filmy, líbilo se mi to a tak jsem to začal vlastně dělat sám

 

Krajská filmová soutěž Český videosalon 201442Jaká složka filmu vás nejvíce láká?

Tak mě nejvíce baví režie a potom střih.Co mě zas tak moc nebaví je psaní scénáře.Je to na tom filmu vlastně to nejtěžší, chytit nějak ten nápad, tak, aby to dávalo smysl, aby tam byla zápletka.To je pro mě asi to nejtěžší.

Kam si chodíte pro nápady na filmy?

 Tak většinou to přijde tak nějak náhodně.Člověk si s někým povídá, něco zaslechne a pak ho něco napadne. Je to dost nevyzpytatelný, není na to nějaký mustr nebo návod.

Máte nějaké filmové vzory, které vás inspirují?

Mě se líbí režisér Martin MacDonald, který natočil film“V Bruggách“, ten film mám moc rád.

Byl jste prý přijat na FAMU, je těžké se tam dostat?

Myslím si, že přijímací zkoušky jsou hodně subjektivní.Řekl bych, že dost záleží na tom, jak těm lidem padnu do oka.Nevím, podle čeho to vybírají, ale řekl bych, že je to hodně otázka náhody.Já jsem s tím popravdě ani moc nepočítal a byl jsem tak nějak rozhodnutý, že půjdu studovat přírodovědu.Takže teďka se tak nějak rozhoduji, jestli jít na tu FAMU nebo raději mám pokračovat v tom, co jsem původně chtěl.Momentálně nevím, jak se mám rozhodnout a hodně váhám.Asi počkám na nějaké znamení, než si házet korunou.

Myslíte si, že je filmové studium důležité nebo se dá tvořit, aniž by měl člověk nějakou kvalifikaci?

No to je otázka.Určitě existují lidé, kteří umí tvořit, aniž by na to měli školy, ale já si myslím, že je dobré mít školu, protože tam teprve člověk získá  pohled na ten film, určitou sebekritičnost, protože ho tam ti lidé usměrní, což je potřeba.Já vím, že mám určité nedostatky, snažím se zlepšovat, ale když člověk pracuje pod nějakým vedením, tak je to určitě lepší.

 -ec-

Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové