Domovská stránka > Výtvarno > Den otevřených ateliérů 2013

Den otevřených ateliérů 2013

Den otevřených ateliérů
 
V sobotu 22. června 2013 se uskutečnil v Královéhradeckém a Pardubickém kraji výtvarný projekt s názvem Den otevřených ateliérů . V sobotu ráno sice pršelo, ale v 9 hodin, kdy akce začala,  vykouklo sluníčko a nakonec ze z celé soboty vyklubal nádherný výletní den. Přiznám se, že se mi ulevilo, protože vím, že hodně umělců vystavovalo svá díla pod širým nebem, na zahradách, dvorcích apod. Fürbacher 5Moje první cesta vedla na Trutnovsko do Mladých Buků k  řezbáři Milanu Pejřimovskému, který si na svou zahradu přizval dvě  mladé malířky, Alenu Valentovou a Ivanu Nevečeřalovou, a také fotografku Martinu Judovou. První návštěva se opravdu vydařila, v 10 hodin dopoledne byla k mému překvapení zahrada řezbáře plná nejen artefaktů, ale hlavně lidí, a na prezenční listině se skvěla slušná řádka podpisů. Hostitel i jeho paní byli báječní, odpovídali na všetečné otázky a dokonce připravili pro příchozí občerstvení. Nechtělo se mi odsud vůbec odejít, ale věděla jsem, že mám před sebou ještě hodně míst, která chci navštívit. Při druhé návštěvě jsem ještě zůstala v Mladých Bukách a podívala se k malíři a sochaři Rolandu Hantlovi. I tam byla výstava instalovaná na zahradě a čekalo mě podobné přátelské přivítání a plno pěkného pokoukání. I zde již byli návštěvníci. Pochopila jsem, že členové Spolku podkrkonošských výtvarníků neponechali nic náhodě a o reklamu a propagaci celé akce ve vlastním regionu se postarali sami. Za to jim velmi děkuji, protože vím, že propagace z krajského města prostřednictvím informačních center, rozhlasu a tisku nestačí. Od podzimu bude mít Impuls Hradec Králové svůj profil na Facebooku a tak věříme, že se dostaneme do většího povědomí zejména mladých lidí.
 
Úžasný zážitek pro mě byla i návštěva ateliéru Roberta Fürbachera v Trutnově. Ateliér v podkroví Základní umělecké školy nádherně voněl barvami a uprostřed ležely dva ještě mokré obrazy. Našlapovali jsme všichni s posvátnou úctou (i zde byli již v dopoledních hodinách lidé a také rodiny s dětmi), ale autor byl v pohodě, usmíval se a ochotně vyprávěl o své práci.
 
Další radost jsem si udělala v Josefově, kde má svou dílnu a galerii ak. sochař Petr Novák. Myslím, že vidět jeho dílnu a galerii je opravdu zážitek.  Kromě mnoha soch koní, které patrně Petr Novák tvoří nejraději, můžete vidět i koně živé, kteří v Bastionu žijí.  Kouzelné a trochu tajemné prostředí je umocněno dřevěnými artefakty řezbáře Jana Paďoura, kterého jsem zastihla v plné práci, kdy motorovou pilou vyřezával zvíře. Při bližším ohledání jsem zjistila, že se jedná o velkou krysu. K vidění byla i nádherná rodinka surikat, které pan Paďour zhotovil pro ZOO Dvůr Králové nad Labem. A spousta dalších zvířat je k vidění na celém rozlehlém dvoře.
 
Jak jsem se vracela z hor směrem k dalším městům a zpět k Hradci Králové, účast návštěvníků slábla a v samotném Hradci byla nejslabší. Je to tím, že Hradečan je poměrně zmlsán velkou kulturní nabídkou a v den konání „ateliérů“ probíhal jeden z největších divadelních svátků nejen u nás, ale v celé Střední Evropě - Divadlo evropských regionů. V Hradci se ovšem víkend co víkend trefíte do nějaké kulturní akce. Přesto i na Hradecku mě čekalo několik báječných zážitků, ať už to byla návštěva dílny uměleckého kováře Zdeňka Krejzy ve Svinarech, který vyrábí chladné zbraně a také krásné objekty určené dDen otevřených ateliérů kruho interiéru, nebo třeba ateliér a galerie malířky Lucie Staňkové a jejího manžela v Novém Hradci Králové. I tam na mě dýchlo kouzlo umění, které nelze ničím nahradit a zážitky nejdou zprostředkovat, to se prostě musí vidět a zažít. Vracela jsem se domů krásně unavená a přitom úžasně nabitá. Tak zase za rok…
 
Věřím, že se výtvarníci, ke kterým přišlo méně lidí, nedají odradit. V budoucnu by se měla akce naopak rozrůstat, budeme se snažit, aby se do ní zapojovalo stále více umělců a to jak profesionálů tak amatérů. Den otevřených ateliérů by se měl stát opravdovým svátkem výtvarného umění, který bude přesahovat hranice našeho i sousedního kraje a stane se celonárodním výtvarným svátkem, kterého se zúčastní mnoho umělců a také všechny výstavní galerie dnem otevřených dveří.
 
S velkým poděkováním všem zúčastněným umělcům i návštěvníkům
 
 
 
Jaroslava Vydarená, ředitelka Střediska amatérské kultury Impuls
 
 
 
 
Podívejte se do katalogu umělců či na letáček s mapkou:
 
 
Katalog DOA 2013
 
Katalog umělců s podrobnými informacemi a fotografiemi
 
 
A ještě několik názorů zúčastněných výtvarníků.
 
My  na  „rančíku“ u  pana  Pejřimovskeho  jsme si to opravdu moc užili, pojali jsme to jako malý svátek umění a sami jsme byli nadšeni z velké účasti. Celý den byl prostě báječný. Účast odhadujeme tak na 80 lidí, na prezenční listině nejsou všichni, ale i tak to stoji za to. Máme tam i podpisy kapely Pěna.  Zítra dopoledne pošlu prezenční listinu.
Ještě jednou Vám chci za nás všechny poděkovat, že takové akce pořádáte a pomáháte tak i nám mladším výtvarníkům prezentovat veřejnosti své práce.
 
Alena Valentová, malířka, Mladé Buky
 
Dobrý večer, paní Vydarená. Moc mě potěšilo Vaše hodnocení Dne otevřených ateliérů. Opravdu nám přálo i počasí, což je důležité pro zdárný průběh akcí v přírodě. Je pravda, že byly přichystané obě varianty - mokrá i suchá. Odpoledne přijelo pár našich přátel muzikantů, takže se den prodloužil u ohýnku do pozdních nočních až ranních hodin. Pošlu Vám pár fotografií, bylo to pro mě milé setkání. Přeji Vám, ať se Vám daří uskutečňovat takovéto akce.
 
Olga Pejřimovská, manželka řezbáře, Mladé Buky
 
 
Dobrý den,
 
posílám informaci o proběhlé sobotní akci Den otevřených ateliérů na faře v Sudslavě.
Začátek akce provázel letní déšť, přesto jsme zahájili s úsměvem a hned po 9. hodině sehráli loutkovou divadelní pohádku pro děti. Hlavním programem byla především prezentace dochovaného unikátního souboru historických divadelních kulis z počátku 20. století. Tyto divadelní kulisy obsahují 6 kompletních divadelních scén (90 kusů) a byly po léta uschovány na půdě zdejší fary. Část kulis se zachovala v relativně dobrém stavu a mohly být vystaveny veřejnosti. Většina z nich je však značně poškozena a jejich prezentace není možná.
Historie Sudslavy sahá až do období baroka. Kromě vystaveného souboru divadelních kulis mohli návštěvníci shlédnout i nedávno objevené rokokové výmalby na stěnách v prvním patře barokní budovy. Také jsme předvedli dvě plně funkční hudební skříňky historického flašinetu a předchůdce gramofonu – ariston. Prohlídka byla doplněna výkladem o činnosti  sdružení Genius loci Sudslava o. s., které se už od roku 2010 aktivně podílí na kulturních aktivitách obce.
Na závěr celého dne jsme dohodli spolupráci s fotografy z Lanškrouna na pořádání fotografického workshopu spojeného s přednáškou a výstavou o zmizelých Sudetech. Věříme, že se to povede a bývalý farní areál bude svědkem dalších zdařilých akcí jako je Den otevřených ateliérů. Všem návštěvníkům tímto děkujeme za účast a podporu.
 
Tomáš Zaplatílek, sbírka historických divadelních kulis, Sudslava
 
Dobrý den,
 
prezenční listinu neposílám, bohužel nedorazila ani noha.
Roman Marek, řezbář, Polánky nad Dědinou
 
Dobrý den, jsem bohužel z těch připravených, ale nenavštívených. Byl to asi opravdu termín, kdy se tlouklo moc kulturních akcí. Byli tu jen lidé z vesnice a ti vědí, že mohou kdykoliv. Ostatně to všichni. Rozhodně to nevzdám a na další ročník se těším. Každopádně se ráda zúčastním i jiných akcí, které vymyslíte....
 
Helena Pořízková, malířka, Kratonohy
 
Fotogalerie
 

Den otevřených ateliérů 2013

Bastion IV
Den otevřených ateliérů 01
Den otevřených ateliérů 02
Den otevřených ateliérů 03
Den otevřených ateliérů 04
Den otevřených ateliérů 05
Den otevřených ateliérů 06
Den otevřených ateliérů 07
Den otevřených ateliérů 08
Den otevřených ateliérů 09
Den otevřených ateliérů 10
Den otevřených ateliérů 11
Den otevřených ateliérů 12
Den otevřených ateliérů 13
Den otevřených ateliérů 14
Den otevřených ateliérů 15
Den otevřených ateliérů 16
Den otevřených ateliérů 17
Den otevřených ateliérů 18
Den otevřených ateliérů 19
Den otevřených ateliérů 20
Den otevřených ateliérů 21
Den otevřených ateliérů 22
Den otevřených ateliérů 23
Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 
Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové