Gumotisk

Středisko amatérské kultury IMPULS Hradec Králové
Volné sdružení východočeských fotografů Hradec Králové
za finanční podpory Ministerstva kultury

Připravilo první seminář z připravované řady historických fotografických technik
 
GUMOTISK
 
27. – 28. září 2012
Fotokomora Střediska amatérské kultury IMPULS Hradec Králové

Gumotisk-3 

Lektor:  ing. Jiří Petera
Cena : 800,- Kč (lektorné a pomůcky)
 
Program
Čtvrtek  27. 9. od 16. 30 hodin – polev papírů a přípravné práce
Pátek  28. 9.  od 9.00 hodin – gumotisk
 
Celkový počet účastníků  4.
 
Pomůcky, které potřebujete: digitální fotografie na flash disku. Fotografie kontrastní založená na plochách, ne na detailech. Fén.
 
Gumotisk je technika ušlechtilého tisku, za jejíž vynálezce se považuje francouzský pionýr fotografie Louis Alphons Poitevin z roku 1855. Technika byla velmi užívaná zejména piktorialistickými fotografy na konci 19. a počátku 20. století, například Robertem Demachy nebo Edwardem Steichenem. Gumotisk je charakteristický neostrými přechody a jemným reliéfem, čímž připomíná malbu. Tuto techniku používala také Američanka Mary Devens; gumotisk zvládala tak dobře, že v roce 1896 vedla přednáškový kurz v Cambridžském fotografickém klubu. Z českých umělců jej používali například Vladimír Jindřich Bufka, František Drtikol nebo Rudolf Koppitz. Gumotisk se rychle stal populární a dodnes (počátek 21. století) jej celá řada fotografů a umělců používá. Technika gumotisku je založena na světlocitlivosti roztoku arabské gumy a dvojchromanu draselného. Po nanesení obarveného roztoku na papír a jeho zaschnutí se na denním světle kontaktně zkopíruje negativ. Následným praním ve vodě se barvivo v neosvětlených částech odstraní a vyplaví se chromová sůl. Proces neumožňuje jednorázově dosáhnout široké tónové škály, proto ho je třeba několikrát opakovat spolu s překlížením papíru.

Gumotisk-2
 
Přihlásit se můžete na emailu Jana Neugebauerová
Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové