Domovská stránka > Výtvarno > Hodnocení DOA 2014

Hodnocení DOA 2014

Den otevřených ateliérů 2014

V letošním roce se k naší velké radosti „otevřených ateliérů“ zúčastnil dvojnásobný počet výtvarníků. Umělci se o akci informují navzájem, takže se hlásí další a další. Také katalog umělců, který postupně tvoříme, se slušně rozrůstá a vzniká tak pro nás velmi cenná databáze výtvarníků Královéhradeckého kraje.
 
V sobotu ráno jsem svoji výpravu za otevřenými ateliéry zahájila v Knihovně města Hradce Králové, kde mělo společnou prezentaci 5 výtvarníků – Martina Jiroutová z Hradce Králové, keramička Veronika Tymelová z Nového Hrádku, Lydie Haismanová, výtvarnice, fotografka a pedagožka základní umělecké školy z Hradce Králové, Lenka Hrdinová, keramička ze Šumperka, a hradecký malíř a portrétista Josef Audrlický.
 
Výstava byla instalována ve dvou patrech budovy a díky bohatému zastoupení autorů byla pestrá a velmi přitažlivá. Již po ránu byli v knihovně lidé a zapisovali své dojmy do knihy návštěv. Nebyla to akce pro „otevřené ateliéry“ typická, smyslem je, že lidé mohou chodit za umělci do jejich tvůrčího prostředí, ale ne každý má svoji dílnu či ateliér. A tady se několik výtvarníků domluvilo, že akci pojmou tímto způsobem. Proč ne?
 
Po loňské zkušenosti, kdy jsem měla báječné zážitky z Trutnovska, jsem si řekla, že letos Trutnov vynechám a budu se věnovat jiným regionům, ale nakonec jsem neodolala, nechtěla jsem si nechat ujít zážitek z nápadu, který dostali členové Spolku podkrkonošských výtvarníků, uspořádat společnou prezentaci 9 výtvarníků před Společenským centrem UFFO v Trutnově. A nelitovala jsem. To, co jsem zažila tam, mě opravdu zahřálo u srdíčka.
 
Trutnovští si vzali akci za svou, nejenže vystavovali svá díla, ale všech 9 bylo na místě a věnovalo se příchozím, vytvořili pracovní kout s mnoha barvičkami, kde mohli tvořit děti i dospělí, fotograf Ctibor Košťál připravil pod širým nebem improvizovaný fotoateliér, ve kterém zvěčnil 157 příchozích návštěvníků, pro které měl přichystané klobouky nejrůznějších tvarů a barev. Myslím, že všichni výtvarníci, ačkoliv několikrát zmokli, si akci užívali a své nadšení přenesli i na návštěvníky. Moc jim za to děkuji!
 
V Kuksu nedaleko hostince U Zlatého slunce mají svůj ateliér hradecký fotograf Miroslav Podhrázský a jeho paní, výtvarnice a pedagožka Lucie Dušková Podhrázská. Byli na místě i se svými dětmi, návštěvníků k nim však zavítalo minimum. Může to být jednak tím, že Hospital Kuks je právě v rekonstrukci a také, že ateliér ještě není dokončen, otvírá se prvně a mnoho lidí o něm ještě neví. Do budoucna si však myslím, že je na velmi strategickém místě přímo na cyklostezce Hradec Králové Kuks, a že se návštěvnost se znovuotevřením Kuksu veřejnosti zvýší.
 
V Bastionu IV v Josefově bylo rovněž umělecké hnízdečko. Sochař Petr Novák představil návštěvníkům nejen svůj ateliér, ale provedl je i nádhernou vlastní galerií, ve které se rázem ocitnete v jiném světě. Po celém nádvoří Bastionu jsou umístěna díla řezbáře Jana Paďoura a všude to nádherně voní dřevem. Jeho výtvory Vás většinou překvapí svými velkorysými rozměry. Kdo zná autora, možná si řekne, že velkému muži sluší velké činy.
 
Poprvé jsem také vkročila do dílny měditepce Vojtěcha Jiráska, který návštěvníkům představil i nově otevřenou Galerii Prachárna, bývalý sklad střelného prachu. Nádherný prostor, který vřele doporučuji k návštěvě. Vystavené artefakty několika autorů v tak úžasném prostředí opravdu vynikly.
 
Nebudete tomu možná věřit, ale více jsem toho za den nestihla. Z dojmů však žiju dodnes a ještě nějaký čas budu. Moc Vám děkuji, výtvarníci, a to zdaleka nejen za sebe.
Jaroslava Vydarená, Impuls Hradec Králové.
 
Ráda bych se také podělila o hodnocení zúčastněných výtvarníků, zde jsou tedy jejich názory, postřehy a dojmy. Nevybírala jsem pouze kladná hodnocení, zveřejňuji vše, co jsem obdržela:
 
Dobrý den,
na bývalé faře v Sudslavě byl u příležitosti Dne otevřených ateliérů připravený i doprovodný program. K výstavě historických divadelních kulis z počátku 20. století zahráli k zábavě a poslechu během odpoledne čtyři pánové v černých buřinkách z bluegrassové hudební skupiny Foot Rail.
Novinkou letošního Dne otevřených ateliérů v Sudslavě byla také prezentovaná barokní olejomalba sv. Matouše. Účast na akci byla zhruba 25 návštěvníků. S pozdravem a přáním pěkných dnů
Tomáš Zaplatílek, Sudslava
 
Dobrý den,
v sobotu se u mne zastavilo 15 návštěvníků. Děkuji za pořádání akce a těším se na příští rok. S pozdravem a přáním všeho dobrého
Marek J. Vavřinec, Křelina, Bukvice
 
Dobrý den,
album snímků z DOA Kuks jsem vám poslala na Facebook. Napadlo mne, zda by se příštího ročníku, mohla zúčastnit i moje rodina: tatínek maluje a kreslí, bratranec studuje na AVU v ateliéru malby u Michaela Rittsteina a sestřenice se tento týden dostala na ostravskou univerzitu na konceptuální malbu.
Zdraví Lucie Dušková Podhrázská, Kuks
 
Dobrý den, paní Vydarená,
posílám pár záběrů z DOA  na Rančíku v Mladých Bukách. Byl to hezký den, příjemná atmosféra. Chtěla jste poslat počet návštěvníků. Přibližně kolem šedesáti lidí v průběhu celého dne. Rádi bychom Vás také přijali, ale víme, že se nedá všechno za krátký čas stihnout. Tak třeba příští rok. Mějte se fajn.
Olga Pejřimovská a Milan Pejřimovský, Mladé Buky
 
Zdravím Vás,
v sobotu jsem začal kovat v 9 hodin ráno. Koval jsem svářkovou Damascenskou ocel, potenciální diváci by viděli něco, co jinde nemají možnost vidět. Bylo připravené i pohoštění a posezení. Bohužel, až po obědě přišlo 6 lidí, nezávisle na sobě, navíc ti, které jsem osobně pozval. Sledovali tedy moje kování, zastihli mě ve fázi „sváření (kovářské) dvou paketů“ a následné vykování hrubého tvaru čepele nože.
Trochu mě zaskočilo, jak málo lidí přišlo, ač i já jsem propagaci dělal všude, kam jsem přišel, včetně pošty (jedna pošťačka přišla). DOA je fajn, mohu pozvat ty lidi, které to zajímá, jen propagace by asi chtěla trochu „dopilovat“. Byla by škoda, aby tato tradice, byť v zárodku, zanikla pro malou informovanost veřejnosti.
P.S. Co uvažovat o reklamě v MHD? Na zastávkách nebo v autobusech? V nevyužitých kapacitách MHD a ve spolupráci s městem. Hezký večer.
Zdeněk Krejza, Hradec Králové Svinary
 
Dobrý den do Hradce,
Jarko přes „Úschovnu“ Vám posílám něco fotek ze sobotní trutnovské akce Spolku podkrkonošských výtvarníků. Fotografie z dalších našich pracovišť zatím nemám, údaje o návštěvě však ano. Není to přesně na hlavu, ale zde je malá statistika. Mladé Buky a zbytek Trutnova – 140 návštěvníků, SPV u UFFA cca 200 – 230 lidí. Jak jsem již napsal, vyfotografoval jsem 157 lidí…
Ohlasy na akci významné a to nejen zvenčí, i členům SPV se akce moc líbila a už vymýšlíme další možnost podobného happeningu pod širým nebem. Dokonce mě okolí přesvědčuje, abych z fotografií nejen trutnovských (Poláci, Holanďané – škoda že mi utekli 4 Indové) udělal výstavu. Uvidím, budu shánět sponzora.
Zdraví Ctibor Košťál, Trutnov
 
Dobrý den, paní Vydarená,
v sobotu na DOA k nám přišlo 11 lidí. Atmosféra byla pohodová a příjemná. Posílám ve dvou zprávách několik vybraných fotografií. Mějte se hezky, těším se někdy na shledanou.
S pozdravem Jarmila Gregorová, Katalpa Hořice
 
Dobrý den,
tak do Bastionu IV nám přišlo 36 lidí včetně dětí. Většinou rodinné skupinky 3-5 osob. A jistě pomohlo, že kamarád na Bastionu I, kam chodí lidé na prohlídky podzemí, o nás informoval. Na shledanou.
Vojtěch Jirásko, Jaroměř-Josefov
 
Hezký večer, 
otevřené ateliéry dopadly výborně. Porovnal bych to s minulým rokem, účast podobná, asi 70 návštěvníků. Všem se to moc líbilo a už se těšíme na ty příští.
S pozdravem Roland Hantl, Mladé Buky
 
Dobrý den, paní Vydarená,
oproti loňsku opravdu účastníci v odpoledních hodinách dorazili včetně paní z Českého rozhlasu a fotografa, tuším, že z Hradeckého deníku. Akci jsme spojili s výtvarnou dílnou pro děti místní i příchozí a nestačili jsme se divit, co dorazilo dětí i s rodiči. Začali chodit okolo 12 hodiny a vydrželi skoro až do 17. Tvořili jsme s nimi na jedné straně dvora keramiku a také papírové loutky.
Zapojili se všechny děti a mnohdy i jejich rodiče. Mezi tím jsme se snažili věnovat všem příchozím, zodpovídat dotazy a ukázat vše, co jsme pro ně připravili. Počet si netroufám přesně určit ale odhadem okolo 60 lidí. Doufáme, že se nám snad podařilo alespoň trochu uspokojit každého návštěvníka. Fotek moc nemáme, protože jsme v tom fofru nestačili fotit. Něco málo vám manžel pošle.
Hezký den, Martina a Roman Markovi, Polánky nad Dědinou
 
Dobrý den,
řekl bych, že se to vydařilo, bylo u mne asi 37 lidí a to nejen mnou pozvaní, ale i ti, kteří si to našli na internetu nebo v Náchodském zpravodaji a vyšel i článek v Náchodském deníku v typech na víkend. Takže jsem docela spokojen, mám i pár fotek jen co je upravím tak vám je pošlu.
Zdravím Farský Zdeněk, Náchod
 
Dobrý večer,
akce se vcelku vydařila, přišlo asi kolem třiceti lidí, většina se o akci dozvěděla přes internet a na pár zafungovala naše vlastní propagace v rámci obce a nejbližšího okolí. V rámci otevřených ateliérů u nás proběhlo také loutkové představení (autor loutek jsem já) pro děti, společnosti Doktora Krásy -Limpopo africké pohádky, které režíroval můj muž Petr Lanta.
Složení lidí, kteří letos přišli, bylo zcela jiné od minulého roku a celá akce se nám protáhla až do pozdních večerních hodin. Osobně jsem ráda, že jsem se mohla opět zúčastnit a velmi oceňuji, že se mohu setkávat s novými lidmi většinou zatím v rámci obce. Mnoho fotek bohužel nemám, ale snad se vám budou některé z nich hodit.
S pozdravem Klára Schück Lantová, Markoušovice
 
Dobrý den,
co se mně týče, tak byla akce povedená. Samozřejmě mohlo dorazit více lidí, ale to nevadí. Účast osmnáct dospělých, jedno dítě, dva holubi a já. Dva lidé dorazili speciálně z Polska, v týdnu si přečetli v místní čajovně upoutávku. Budu se těšit na příští rok a přeji vám krásný večer.
S pozdravem Robert Fürbacher, Trutnov
 
Dobrý večer, paní Vydarená,
akce dopadla výborně, soudě dle spousty kladných ohlasů. Navštívilo nás asi 50 lidí, měli jsme připravené pohoštění. Pivo, víno, dortík, klobásy, zelenina... a pro děti jsme dokonce točili i cukrovou vatu. Každému jsme se věnovali, provedli jsme je dílnou, i naší minigalerií. Odpovídali jsme na dotazy a děti si sochali do pískovce. Bylo to příjemné setkání s příznivci výtvarna, i když to bylo velice náročné - manželka mi říkala, že jsem mluvil i ze spaní  :-)
Děkujeme za propagaci této akce, i když na základě Vaší reklamy přišlo jen velmi málo lidí. Ale i tak za to dík. Ale myslím si, že hlavním důvodem bylo, že nejsme tak známí, byl to pro nás první ročník a jsme trochu z ruky. Ale i tak, byli jsme spokojeni.
Ještě jednou děkujeme a mějte se hezky, Vladimír Taclík, Rudník u Vrchlabí
 
Dobrý den,
díky za optání, lidé přišli. Byli to lidé tady od nás, moc mile mě překvapili a prý i já je. Za rok se opět ráda zúčastním. Ještě rozhodím víc sítě. Nechtěla jsem to přehánět, pošlu Vám ještě fotky. Dokonce jsem prodala nějaké hedvábné kytičky, které poputují jako dárek do Austrálie. To mi udělalo radost. Však to dělám lidem pro potěšení. Víc jsem se tím zapojila do života vesnice. Ví se o mně a lidé si domlouvají návštěvy i mimo tuto akci. Tak mi nezbývá než poděkovat.
Mějte se co nejlépe, fotky pošlu příští týden. Helena Pořízková, Kratonohy
 
Milá paní Vydarená,
u mě v ateliéru byli jen dvě návštěvy, a to ty, které jsem sama pozvala. Jeden fotograf to tady fotil, slíbil mi fotky, ale ještě nepřišly. V Bastionu IV bylo prý lidí více. Asi to tady veřejnost moc nevěděla, nevím, jestli vůbec něco bylo v Informačním centru. Ale akce je to dobrá, věřím, že časem se to ujme.
Zatím zdravím, Markéta Škopková, Jaroměř
 
Dobrý den,
přeposílám článek o sobotních otevřených ateliérech a několik fotografií:
S pozdravem  M. Kodydek, Příchvoj u Jičína
 
Již podruhé se zúčastnil akce královéhradeckého Impulsu - Dne otevřených ateliérů -  i jičínský výtvarník Petr Heber. Jeho ateliér pod širým nebem v obci Příchvoj nedaleko Jičína navštívilo během soboty 14. června několik desítek převážně turistů. Obdivovali nejen objekty v jeho zdejší stálé expozici, ale i právě vytvářená nová díla. "Škoda, že zde není vše, co bych chtěl ukázat, protože současně probíhá výstava mých prací v Dobrušce," uvedl Petr Heber. Z té přijel navštívit osobitého autora i Radim R. Václav, kterému se podle jeho slov natolik líbí tamní expozice, že neváhal navštívit tvůrce v jeho domácím prostředí. Heber svoji stálou výstavu pod širým nebem mimo jiné doplnil i unikátním betlémem, který věnoval občanům Příchvoje.
Radim R. Václav
 
Dobrý den,
průběh našeho Dne otevřených ateliérů byl sice akční, ale díky dvěma akcím, které se tam náhodou potkaly. Co se týká návštěv, měli jsme jen jednu. Dvě ženy s dítětem. Vše jsme jim ukázali, prohlédly si ateliér a byly moc milé. Vzali jsme si na ně kontakt, jelikož je zajímaly o naše výtvarné kurzy. Takže bylo to vlastně úspěšné.:-) Posílám fotku návštěvy a výstavy dětských prací.
Lenka Fahrnerová, Atelier Petrlenka, Žižkovec (pošta Praskačka)
 
Přišly dvě ženy.
Jana Hlináková, Hradec Králové.
 
Dobrý den,
v sobotu u nás bylo asi 50 lidí, byl to mazec. Myslím, že nějaké fotografie pořídili přímo návštěvníci a také Ondra Litera a možná synovec Šimon. Mějte se moc hezky a krásnej den. Na internetu jsem dnes výjimečně stále.
Rosťa Marek, Polánky nad Dědinou
 
Dobrý den,
ateliéry u nás navštívili tři lidé. Jedna postarší paní z Českého Meziříčí, která se baví tvořením keramiky a jeden manželský pár z Hradce Králové. Ty lidičky měli podle mého úsudku přesně vytypovaná místa, kam se chtějí podívat. Asi se splnilo mé očekávání. Smutné, ale je to tak. Přeji moc krásné dny, plné letního sluníčka.
S pozdravem Joska Dyntar, Dobruška
 
Dobrý den,
po loňské zkušenosti, kdy jsem byl na návštěvy připraven a čerstvě oholen, a přesto lidé nepřišli, jsem letos ani žádnou návštěvu nečekal. Přesto však lidé odpoledne přišli. Řekl jsem jim, že na ně čekám již celý rok. Tvářili se překvapeně a říkali, že váhali, jestli ke mně jít, protože si mysleli, že u tak známého umělce bude jistě nával. Byl tu také novinář z Jičínských novin, který pořídil nějaké fotografie.
S pozdravem Michail Ščigol, Železnice
 
Dobrý den, paní Vydarená,
návštěvníků přišlo do ateliérů Krajkářské školy v sobotu 8, z toho manželský pár z Jaroměře, ostatní vamberečtí. Udělala jsem jednu fotografii, pak selhaly baterie. Místní ovšem přijdou příští týden na velkou výstavu Krajkářských slavností. Končíme školní rok a začneme instalovat.
Přeji krásné léto, s pozdravem Miroslava Šustrová, Vamberk

Galerie DOA 2014

Ateliér Kuks 01
Ateliér Kuks 02
Ateliér Kuks 03
Ateliér Kuks 04
Ateliér Kuks 05
Atelier Petrlenka 1
Atelier Petrlenka 2
Bastion IV 1
Bastion IV 2
Bastion IV 3
Bation IV 4
Bation IV 5
Bation IV 6
Bation IV 7
Bation IV 8
Dyntar Josef 1
Dyntar Josef 2
Dyntar Josef 3
Dyntar Josef 4
Fürbacher Trutnov 1
Fürbacher Trutnov 2
Fürbacher Trutnov 3
Fürbacher Trutnov 4
Fürbacher Trutnov 5
Hantl Roland 1
Hantl Roland 2
Hantl Roland 3
Hantl Roland 4
Hlináková Jana 1
Hlináková Jana 2
Hlináková Jana 3
Jirásko Vojtěch 1
Stránky: 1 2 3 4 5 
Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové