Líba Taylor

Fotografický víkendový seminář    Líba Taylor 1

11. – 13. září 2015 Hradec Králové

 

Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit a Volné sdružení východočeských fotografů Hradec Králové za finanční pomoci Ministerstva kultury České republiky.

 

Líba Taylor - VIP česká fotografka, která v osmnácti letech odešla do Velké Británie. Fotografovala pro humanitární organizace jako UNICEF, Save the ChildrenFund, ActionAid, WHO, UNAIDS a mnoho dalších. Zaměřila se především na Afriku, Asii a Latinskou Ameriku. Nyní žije v České republice. Líba Taylor fotografovala v nejchudších a nejvýbušnějších zemích světa. Fotila tam radost, bídu, válku, porody i portréty velvyslankyně OSN Angeliny Jolie. Česká fotografka s britským pasem se po letech v emigraci vrátila domů, aby si roztřídila archiv a udělala tečku za kariérou.

 

Počet účastníků max. 10 (rozhoduje datum přijetí přihlášky)

 

Účastnický poplatek 1500,- Kč

 

Seminář bude zaměřen na reportážní a dokumentární fotografiiLíba Taylor 2

 

Bližší informace obdržíte na základě přihlášky.

 

Informace a příjem přihlášek na adrese:                                                              

Jana Neugebauerová

IMPULS Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit

Brněnská 375, 500 12 Hradec Králové

tel.: 773 133 740, e-mail:

www.impulshk.cz

 

Fotografka Líba Taylor - spojení citlivé ženské duše s náturou chlapa

Více než čtvrt století pracovala tato původem česká fotografka pro světové humanitární organizace. Svému povolání, které chápe jako poslání, obětovala manželství i mateřství. Přesto jsou její fotografie žen a dětí naplněny něhou a účastenstvím.

 

Vášnivá čtenářka

Hemingwayovy Zelené pahorky africké, Bromfieldův román Když nastaly deště a pořady Hanzelky se Zikmundem v ní už v dětství probudily touhu cestovat a poznat to, co bylo za hranicemi republiky. První cesta vedla v jejích 14 letech do Rakouska za sestrou, druhá v šestnácti do Německa na výměnu - cestovala sama vlakem, bez znalosti jazyka, na smluvené místo nakonec dorazila o dva dny později. Takhle to prý začalo - moc se jí to líbilo a chtěla v tom pokračovat.

 

Anglie - studia i svatba

Do Anglie měla odcestovat v září 1968 jako au-pair, aby se naučila anglicky. Po invazi 21. srpna zpanikařila a hned druhý den odjela vlakem na rakouské hranice. Odtud se dostala do Anglie - stopem, aby ušetřila za vlak.

V Anglii vystudovala na Bristolské univerzitě španělštinu, poté historii umění a rozhlasu, filmu a televize. Za svého profesora se provdala. Nakonec pod vedením fotografa Davida Hurna z prestižní agentury Magnum vystudovala ještě fotografii na prestižní Newport College of Art.

 

Fotografie jako osud i poslání

U fotografie nakonec zůstala. Přes svou známou se dostala na zakázku do Afriky, fotku odtud poslala do fotografické soutěže, kterou vyhrála. To jí otevřelo dveře do médií i nevládních organizací. Více než čtvrt století tak fotila pro světové humanitární organizace (Unicef, Save the Children Fund, Actionaid, UNHCR, WHO, UNAIDS aj.). Její doménou byly a stále jsou rozvojové země - Afrika, Asie a Jižní Amerika. Fotografií upozorňuje na problematiku, kterou nelze představit slovy - třeba o tom, jak se z malých ugandských dětí stávají zabijáci nebo jak jsou zneužívání mladiství v Asii v zájmu turistického průmyslu. Jaké utrpení způsobuje Afričanům válka a hlad. Po genocidě ve Rwandě v roce 1994 pomáhala odklízet mrtvoly a hledat po lesích sirotky. Tehdy jí šlo  o život nejen díky epidemii cholery, ale také díky místní mafii, která kvůli penězům novináře a fotografy přepadávala i zabíjela.

 

Když má "depku", vezme foťák a jde fotit, aby jí bylo líp

Po letech se držitelka řady britských a mezinárodních cen, včetně dvou cen v soutěži Czech Press Photo (v roce 2001 získala Cenu Českého výboru pro Unicef za své snímky dětí uprchlíků ze Sierra Leone), vrátila zpět do České republiky, kde vyučuje na dvou školách. Stále ale cestuje a fotí, kromě milované Afriky, kde fotila při humanitární práci i hvězdu Angelinu Jolie, byla třeba na Bali, v Laosu, v Mexiku. Své fotografie si v šuplíku nenechává, ale vystavuje v ČR i za jejími hranicemi.

 

 Líba Taylor 3

 

 

Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové