Domovská stránka > Foto > Fotografie - vzdělávání > Miloš Vojíř: Akt ve fotografii

Miloš Vojíř: Akt ve fotografii

MV 2

sobota 17. února 2018 od 11.00 hodin

Krajský úřad Královéhradeckého kraje, sál Albrechta z Valdštejna

Pivovarské náměstí 1245, Hradec Králové.

Beseda s Milošem Vojířem je součástí valné hromady VSVF, z.s. Hradec Králové (začátek v 9.30 hodin) a je přístupná široké veřejnosti.

 

Miloš Vojíř

* 1. Ledna 1938 v Hradci Králové

Několik let bydlel s rodiči v Jihlavě a v roce 1947 se přestěhoval do Trutnova.

Zde se začal věnovat fotografii a fotoklub v Trutnově, který začal navštěvovat v roce 1959, jeho zájem ještě prohloubil.

Po prvních fotografiích městských zákoutí, zátiší a lidí, začal zkoušet akt. Pořídil si malý ateliér, kde mohl pracovat se světlem. Při fotografování aktu narážel tehdy na okolí, policii, ale chce-li někdo něco dělat, nedá si to vzít.

V roce 1966 se konala jeho první autorská výstava v Trutnově.  Tato výstava otevřela Miloši Vojířovi cestu dál. O rok později následovala velká autorská výstava v Hradci Králové, která putovala po celé ČSSR.

Po prvních úspěších na domácí půdě následovaly i úspěchy mezinárodní.

Jeho fotografie byly vybrány do kolekce československých fotografů na výstavu v Münsteru NSR. 1967 – stříbrná medaile na mezinárodní výstavě Vom Glück des Menscher v Berlíně.

V roce 1967 mu Orbis vydává soubor aktů v řadě souborů Miloslava Stibora, Chocholy a Vávry.

Přichází doba získávání různých cen. V roce 1978 se Miloš Vojíř stává členem Svazu českých výtvarných umělců a tím pádem se může stát fotografem na „volné noze“ – v roce 1980 se stává nezávislým fotografem. Protože svoji činnost rozšířil o užitou grafiku a tisk, stěhuje se v roce 1982 do Hradce Králové do nového ateliéru. Zde také pořádá se svoji partnerkou Ivanou Lukavskou různá školení a semináře pro fotografy v tuzemsku i v zahraničí.

Další léta se věnuje hlavně aktu, užité grafice a zpracování kompletních projektů, kde dominuje hlavně fotografie. Současně pořádá další autorské výstavy. Jeho fotografie jsou uveřejněny v mnoha časopisech, knihách a použity na prospektech, kalendářích i obalech.

 

Před deseti lety Petr Mareček napsal:

„Kdy se o umělci může říci, že je klasik? Třeba když jeho práce okamžitě rozpoznáme, aniž bychom hledali popisku, a když se otiskne v učebnici. Avšak nejen to činí z fotografa Miloše Vojíře, pokračovatele skvělé aktové školy Miloslava Stibora a Tarase Kuščynského, klasika východočeského aktu. „

Autor, který svou mnohostrannou tvorbou výrazně přispěl k formování současné podoby fotogrtafie

 

Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové