Domovská stránka > Divadlo > Divadlo - vzdělávání > Přednes i divadlo poesie

Přednes i divadlo poesie

21. ledna se uskutečnil v Impulsu seminář s Emou Zámečníkovou : "Přednes, možná i Divadlo poesie"


Citace z publikace Emílie Zámečníkové:

"Přednes je tvůrčí hlasová realizace textu.
Přednes je především sdělováním a sdělením, uskutečňovaným ve specifických podmínkách. Mezi text a jeho vnímatele vstupuje zprostředkující článek - recitátor, přednašeč, vypravěč. Ten na základě důkladného rozboru a poznání textu seznamuje vnímatele nejen s jeho zněním, ale hlavně jeho vnímání orientuje a usměrňuje ve smyslu svého osobního pochopení vybraného textu. Celý tento tvořivý proces obohacuje v prvé řadě jeho a samozřejmě pak i vnímatele. Může, ale nemusí být uměním."

Emílie Zámečníková: "Cesta k přednesu aneb Průvodce pro pedagogy a mladé recitátory"
Seminář s Emou byl oboustranně příjemným setkáním nad známými a méně známými texty, se kterými se sešlo 19 účastníků, kteří se chtěli dozvědět, jak na to. A dostalo se jim odpovědí velké množství, co a jak, čeho se vyvarovat, co zdůraznit a co opustit...Nejdříve rozbor textu a odhalení a pochopení témat, která text skrývá. Potom přijdou na řadu výrazové prostředky tak, aby směřovaly ke sdělení. A vůbec to není jednoduché. Děkujeme, Emo, že jsi nás nechala "nakouknout" do kuchyně...vařit už musíme sami.  

Slovíčka do slovníku, která nad stolem také proběhla: zlohlíd, povědění, vyignorovat, zavěnovala...

Jarka Holasová
Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové