Věra Machková

vm 1KVĚT

 

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ

2. – 31. května 2017

 

 

Pobočka knihovny města Hradce Králové

Jana Masaryka 605, Hradec Králové

 

Otevřeno:      

PO, ST, ČT  9 – 11, 12 – 18 hodin

ÚT, PÁ 12 – 16 hodin

 

Věra Machková

Fotografovat jsem začala v roce 2008, kdy fotografie nahradila cyklistiku a stala se mým koníčkem. Pravidelně jsem navštěvovala fotografické výstavy, četla monografie českých i zahraničních fotografů. V roce 2009 jsem se přihlásila do fotografického kurzu Šimona Pikouse v Liberci. Zde jsem získala ucelené poznatky o kompozici, rytmu ve fotografii, o výtvarném pojetí fotografie.

 

Fotografie se pro mě stala prostředkem sebevyjádření, i určitou formou terapie, která mi pomáhala překonávat těžkosti v osobním životě. Fotografovala jsem zátiší, nalezená zátiší, krajinu, město, staré chátrající budovy. Zaujalo mě objevování již hotových obrazů na omítkách starých domů, na rezivějících měděných kováních, zábradlích, střechách. Inspirovala jsem se tvorbou Emily Medkové, obdivovala jsem fotografie Čestmíra Krátkého, Aloise Nožičky a Viléma Reichmanna.

 

V letech 2011 – 2012 jsem absolvovala Hradeckou fotografickou konzervatoř pod vedením fotografů pana Ivo Gila a pana doc. Josefa Ptáčka. Jsem členkou amatérského fotografického klubu 7.65 v Liberci. Několikrát jsem vystavovala své fotografické soubory na Otevřené scéně fotofestivalu v Blatné v jižních Čechách, účastnila se fotografické soutěže Premiéra v Hradci Králové.

 vm 2vm 3

 

Výstavní soubor Květ

Tento soubor vznikl v létě 2011, jako 2. výstavní soubor během mého studia na Hradecké fotografické konzervatoři. Zadání úkolu tehdy znělo:“ Vyfotografuj nejčernější barvu smutku.“ Už cestou z Hradce domů jsme si s kolegou lámali hlavu, jak se dalšího „filozofického“ úkolu zmocnit.

 

V mé ložnici se mnou několik neděl žila a nádherně kvetla malá růžová orchidej. Každý den jsem obdivovala její křehkou krásu, až jednou začaly květy ztrácet svou svěží barvu, svou křehkost, postupně vysychaly, až odpadly od stonku a zůstaly ležet na talířku. Přišlo mi to velmi smutné a vzpomněla jsem si na zadání našeho úkolu. Pokusím se tedy vyjádřit nejčernější smutek. Pomocí hedvábných šátků, zrcadla, umělého i venkovního světla a také pomocí pohybu (pohyb šátků i květů) jsem vytvořila sérii obrazů dvou suchých květů.  Na každém snímku měly jinou barvu, vzbuzovaly jinou emoci. Na některých snímcích jakoby se jim vrátil život, vířily ve vodopádu barev, tvořily neobvyklé kompozice. Někde smutek zůstal, někde přešel v karnevalovou radost.

 

Vybranou část celého souboru bych Vám teď ráda představila.vm 4

 

Věra Machková

 

 

 

Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové