Domovská stránka > Foto > Výstavní činnost > Život je jen práce

Život je jen práce

Výstava fotografií Evy StanovskéStan 1

 

1. – 30. dubna 2017

Informační centrum, Eliščino nábřeží 626, Hradec Králové

Otevřeno:      

všední dny 9 – 18 hodin

víkendy 9 – 16 hodin

 

 

Život je jen práce

Sedíme u počítačů a máme pocit, jak jsme upracovaní. Jsou místa, kde lidé vykonávají práci opravdu těžkou a dostávají za ní mizivý plat, který stačí tak tak na uživení. Přesto si na svůj úděl nestěžují. Poslední asijská cesta vedla do Bangladéše. Opomineme-li státy, které tvoří jen jedno velké město, je Bangladéš státem s největší hustotou obyvatelstva. Lidé jsou zde pracovití, na některé však zbývá práce velmi těžká a nám i nepochopitelná. Nepochopitelná proto, že lidská práce zde nahrazuje činnost strojů. Uhlí není překládáno z lodí do nákladních aut za pomocí dopravních pásů. Stovky lidí ho mlčky nosí v těžkých ošatkách na svých hlavách. První mechanizací, kterou vidí cihla v cihelně, je nákladní auto, které ji odváží na stavbu. Celá výroba závisí pouze na rukách dělníků. Na místech, kde pracují, lidé i žijí. Mají zde skromné příbytky, vychovávají děti. Opět k práci, protože tak to bude pravděpodobně i v další generaci.

Taková a podobná místa jsme navštívili. Skládky odpadků, doky, kde se opravují velké lodě, hřbitov zámořských lodí, které jsou rozebírány na suroviny, rybáře, rybí trhy a spoustu dalších míst. Obvykle si nepřipouštíme, že se máme dobře, ale pojďme si to připomenout alespoň na fotografiích, zachycujících nelehké žití.

Stan 2Stan 3

Stan 4 

Eva Stanovská

Fotografie je mým velkým koníčkem již mnoho let. Jsem ráda, že mám možnost fotografovat pouze pro radost. Fotografování je způsob, jak přetvořit realitu k obrazu svému. Radostí je toulat se po městě či krajině s fotoaparátem v ruce. Radostí je usednout s hrnkem dobrého čaje k počítači, prohrabovat se úlovky a za pomoci technických vymožeností vytvořit obrázek, skutečnost či iluzi.

 

Absolvovala jsem Hradeckou fotografickou konzervatoř pod vedením docenta Josefa Ptáčka a Ivo Gila. Těmto dvěma fotografickým guru vděčím za svůj pohled na fotografii.

 

Jsem členkou Volného sdružení východočeských fotografů, účastnila jsem se aktivně posledních tří ročníků Salonu východočeských fotografů. Jsem členkou České federace fotografického umění. S Českou federací fotografického umění, s Photoartem a s Garikem Avanasianem jsem podnikla řadu báječných fotografických výprav do asijských zemí. Fotografické zážitky z těchto cest zhlédli diváci na výstavách, vzniklo několik knih.

 

Domovským fotoklubem je pro mě pardubická Alfa. Vystavovala jsem na samostatných výstavách, mé fotografie se objevují na výstavách společných.

 

Mým oblíbeným fotografickým tématem jsou lidé, město a život, nevyhýbám se však žádnému námětu. Důležitým kritériem je, aby fotografie o něčem vypovídala a pokusila se zaujmout i výtvarnou stránkou zpracování.

Stan5

 

Vytisknout stránkuPoslat odkaz na e-mail
Jsme příspěvková organizace Královéhradeckého kraje  Královéhradecký kraj logo.png  a příjemci grantů Statutárního města Hradce Králové Město Hradec Králové logo.png a MKČRMinisterstvo kultury logo.png
IMPULS Hradec Králové
centrum podpory uměleckých aktivit
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové